Přestavba modelu Roco na Gbss 31. sk.
© MC 2.7.2011

Modely Roco - Gbs, jsou vhodným zdrojem pro přestavbu na modely ČSD. Po mém modelu Gbgs 10.sk. typ 423 si Tomáš vzal za vzor vůz Gbss 31.sk. s budkou, který jako jeden z mála vozů "Zts" ČSD nemá výsypné klapky na bočních dveřích a tak je vhodným vzorem pro úpravu. K vozům Gbss/Zts 31.sk. jsou krátké informace v článku na Parostroji. Na model Roco bylo nutné doplnit prolisy na střechu - nalepené profily Evergreen 0,5x0,25 mm a doplnit představek s plošinou, zábradlím, ruční brzdou a UIC budkou (odlitek BVmodel).

Model po úpravách nástřiku a dosazení popisů, nemá ještě přestřik polomatným lakem
Mimo tyto základní změny, byla na spodku vozu doplněna brzda z odlitků BVmodel, madla mosaz 0,5 mm, novou stupačku pro výstup do vozu a uvnitř vozu byla odstraněna původní podlaha modelu a dosazená nová - bez děr a výstupků, což umožňuje na rozdíl od původního modelu mít pootevřené boční posuvné dveře. Větrací klapky na bočnici byly u vozů v barvě hliníkové, na modelu je použit obtisk rozměru klapky, který ji překrývá. Je tak dosaženo bezvadného okraje "natření" klapky.
Jak vypadá model s pootevřenými dveřmi
Zábradlí je skládáno z profilu Evergreen, ruční brzda je z plošiny Raj Bramos. Na plošinu jsou dosazeny držáky svítilen UIC. Bylo provedeno zkrácení spřáhel. Nárazníky jsou kulaté s talířy průměru 400 mm, tak jak byly vozy v 60. letech minulého století dodávány. Popisy jsou vlastní a představují vůz Gbss/Zts v 70. letech minulého století. Model je stříkán již standardně u nákladních vozů ČSD barvou čevenohnědou Lifecolor, odstín LC66, spodek černou polomatnou Agama. Vzhledem k období do kterého je datován vůz, nejsou háky na tažné lano natřeny na žluto. Toto se provádělo podle výnosu UIC až od roku 1977.
A ještě jedna ukázka modelu s otevřenými posuvnými bočními dveřmi
Zde je vidět drobná úprava výztuh na čele vozu a dosazená madla
Vyplněním a vytisknutím karty vozu byl vůz připraven k provozu - k vidění byl na modulovém setkání Bojnice 2011
Na tomto pohledu je vidět jak čístě působí stříbrné klapky
Spodek vozu je neupravován, pouze doplněny viditelné díly u stojícího vozu - brzdový válec + jímka s rozvaděčem, spřáhlo na straně plošiny je prodlouženo