Služební vůz Ds pro nákladní vlaky
© MC
Služební vůz Ds koncem 60. let minulého století
Služební vozy Ds byly v 60 .letech minulého století běžnou součásti většiny nákladních vlaků. Mimo model firmy Zerba prodávaným před časem v obchodech je možnost zakoupení odlitku od pana Číže na modelářské burze v Praze a dopracovat tento odlitek do modelové podoby vozu. Nejedná se o výstavní model, ale o provozní model k doplnění souprav nákladních vlaků.
K dispozici jsou dvě provedení odlitku - první bez šikných výztuh zesílení skříně a bez kamen na pevná paliva - tedy stav v 50., 60. letech a druhý s vyztuženou skříní a kamny - tedy u modelu s komínem od kamen.
První vůz jsem stavěl v jeho starším provedení, skříň bez výztuh, použil jsem opracovaný odlitek skříně i spodku vozu, zde jsem narazil na problém délky spodku a výšky podélníků spodku. U druhého jsem již použil pouze skříň a spodek je zhotoven samostatně z profilů firmy Evergreen koupených u pana Litomyského.
První model jako Ds 8-4086
Pod vozem byly použity brzdové rozpory s brzdovými špalky z modelů Vacek, odlitek bateriové skříně a dynama od BV-model. Zasklení provedeno z tužší průhledné fólie 0,25 mm a z vnitřní strany přelakováno bezbarvým lesklým lakem Agama. Zábradlí na plošině použito ze starých kotlů PIKO. Třmenové spřáhlo je uloženo v pevné NEM šachtici "Zababov". Je posunuto pod vůz pro zkrácení vzdálenosti mezi nárazníky vozů v klubovém provozu na modulech.
Na vůz bude ještě doplněn popis na rám vozu, madla.
Model s výztuhami a komínem od kamen, vedle spodek vozu, který nebyl použit
Rozpracovaný nový spodek vozu
Základ spodku je deska Evergreen - podlahové prkna síly 1 mm (s horní strany bude ještě nalepena zátěž, sloužící zároveň jako vyztužení spodku vozu. Podélníky jsou pro správnou výšku rosoch pouze 1,5 mm vysoké z profilu U, ale jsou částečně schovány pod vozem a tak nebude jejich nižší výška vadit. Čelníky jsou z hranolu 3,2x1 mm na jedné straně a z U 3,2x1 mm na druhé straně - pod plošinou. Uložení spřáhel a další výbava pod vozem bude shodná jako u prvního modelu. Vůz bude s 12-místným číslem tedy stav na přelomu 60. a 70. let minulého století.
Další fotografie budou následovat s pokračující stavbou vozu.