Model Zt 23. konstrukční skupiny od KMB
© MC 10.7.2011

Bývalá firma Kleinmodellbahn vyráběla model vozu ČSD Zt 23. skupiny. Model je to s porovnáním s Ztr Vacek velmi pěkný a tak se brzy objevil na modelářském stole k úpravám pro modulový provoz. Vzhledem k tomu, že model měl nesprávný odstín barvy skříně (spíše rakouský hnědý než "červený" ČSD) a pro modulový nákladní provoz je vyžadováno unikátní číslo vozu, provedl jsem na svých modelech rozebrání, přestřik střechy a skříně a provedení nového popisu - jeden vůz je popisem situován do období 60. let a jeden do období začátku 70. let minulého století.
Úprava byla provedena z modelu vozů ČSD, tak vznikl nesoulad mezi stavem skříně a spodku vozu. Skříň je z pohledu madel na modelu ve stavu let 70. a pojezd je bez rekonstrukce na dvojitý závěs UIC, tedy léta 60., další k vozům v článku k Zt 23. skupiny

Zt 23 .sk. ČSD s označením Gls/Zt, střecha Agama střední šedá, skříň Lifecolor LC66, po popisech polomatný lak a patina
Takto vypadal originální model KMB
Na modelu, byla mimo nátěru a popisu vyměněna dvojkolí KMB za dvojkolí Luck s profilem RP25 a zalepena kinematika - vzhledem k délce vozu přes nárazníky vůz pro minimální provozované poloměry 600 mm kinematiku nepotřebuje, šachta je zkrácená a třmenové spřáhlo Roco (s úpravami pro snadné spřahování) do ní zalepeno s posunutím o cca 1,5 mm pod vůz. A nesoulad pojezdu a madel - je to přechodné období, vůz má ještě označení Gls/Zt, po úpravě pojezdu by měl označení Gkks/Zt.
Druhý model ČSD je udělán stejně, pouze patina je velmi jemná, vůz zatím nemá madla, budou dosazena ve stavu let 60.
Na modelu Gls/Zt jsou již i natřené desky přestavovačů, vůz Zt ještě na drobnosti čeká. Například doplnění vahadla brzdy Božič. Pro úpravu vozu ČSD ve stavu 60. léta je vhodnější použít provedení modelu PKP, MÁV. GySEV. Model má madla, držáky svítilen ve stavu z roku 1951-1964, dokonce i ta červená maďarská lépe odpovídá nátěrům ČSD.
Dva modely v originálním provedení MÁV a GySEV jsem si nechal, samozřejmě číslo není unikátní, ale asi se zřídka potká se stejným modelem.
Vůz Lz MÁV, pouze patina, natřeny přestavovače, zkrácená spřáhla, madla a držáky svítilen odpovídají začátku 60. let u vozů ČSD
Model Gzr, správy GySEV, na modelu upraveno spřáhlo, lehounká patina, vyměněna dvojkolí, chybí nátěr přestavovačů
Část soupravy vozů "Zt polské provenience", chybí vůz PKP
Největší odchylkou od skutečnosti je pojezd - jsou to ložiskové skříně DB
Pro verzi bez brzdy, která mně chybí, je asi nejlépe pro provedení ve stavu 60. léta vzít za základ model PKP, MÁV nebo GySEV a odebrat brzdové zdrže včetně jejich zavěšení. A samozřejmě uřízneme všechny desky přestavovačů - brzda na voze není. Zbytek úprav je shodný s modely zde předvedenými. A co udělat pro vylepšení modelu dle skutečnosti v 70. letech. Bylo by potřeba odříznout z modelu rozsochy, včetně pružnic, koníků a závěsů a dosadit rozsochy s koníky a pružnicemi například od BVmodel. Pak by to bylo zcela správně - dvojitý závěs UIC a ložisková skříň 59V. Po úpravě pojezdu a změně brzdy došlo i k změnám desek přestavovačů, které je potřeba přizpůsobit brzdě DAKO.
Toto provedení pojezdu odpovídá vozu Zt po rekonstrukci pojezdu začátkem 70. let