Model Ut ČSD
© MC 9.3.2017
Nový model Tillig - Ut ČSD se dostal k obchodníkům a proběhla k němu rozsáhlá diskuze na modely.biz, byla k modelu vozu Ut dost kritická a.... vůz se mi nakonec taky dostal do ruky. Já nejsem ten, který příliš přeměřuje a porovnává rozměry modelu, ale spíše dám na celkový dojem z modelu. Ale přece jen pár poznámek k přesnosti - já modelu vcelku nemám co vytknout - to, že jsou rohové sloupky větší než originál L 90x90, stejně tak ostatní sloupky je dle mne správně, všechny detaily jsou na modelech i 1:87 trochu zvětšené ať již z důvodů technologických či optických. Ostatní rozměry sedí téměř přesně.
Jedná se o zajímavý model standardního vozu ČSD, který do konce 60. let minulého století byl součástí téměř každé soupravy s uhlím a briketami.
Model Ut ČSD Tillig, na voze uvedena REV 1964
Chybou na tomto modelu je nesoulad - chybějící tlakové brzdy na spodku vozu - jímky, rozvaděče, brzdového válce a označení brzdy na rohových sloupcích, že vůz má tlakovou brzdu, nejen průběžné potrubí. Dále taky některé díly modelu vypadající příliš plastové - tyč od posuvných klapek, toulce na svítilny.
Model z opačné strany čelní klapky

Můj celkový názor na model - pěkný model s mnoha detaily typického vozu ČSD. Kombinace ložiskových skříní s provedením vozu - sloupků, výztuh je pro rok 1964 běžná, vůz by bylo možné osadit i trubkovými nárazníky místo tyčových.

Detail čela vozu s budkou, zde je vidět jiný odstín a trochu průsvitnost některých dílů
Strana vozu s čelem s klapkou, nutno říci, že toto zvětšení je daleko detailnější než pohled lidským okem na model
Pohled do vozu, u posuvných klapek zevnitř je u modelu něco navíc - nevím co to je za svislou výztuhu - na vůz nepatří, na skříní je ještě drobná chyba - chybí rohový styčník, který zesiloval roh vozu a spojoval horní vazníky skříně, je vidět pouze při pohledu na vůz se shora.
Jedinou fotografii seshora, kterou jsem na vůz našel a nad ní, jak je to na výkrese. Na modelu by bylo asi problematické tu výztuhu tam dostat.
Spodek vozu bez brzdy - pouze čepy k nasazení brzdy - neodpovídá to označení brzdy na rohových sloupcích, takže na modelu buď upravit označení brzdy na rohovém sloupku - jen jeden pásek přes roh, nebo doplnit pod vůz chybějící tlakovou brzdu
Význam rohových značek brzdy na nákladních vozech v 60. letech minulého století
Označení brzdy by mělo odpovídat vozu Ut 7.23278 na této fotografii se sbírky I.Mahela, vůz bez tlakové brzdy pouze s průběžným potrubím a ruční brzdou ovládanou z plošiny. Tento vůz má již dosazeny trubkové nárazníky, tyčové se již více jak dvě desítky let nevyráběly.
Výkres vozu Kez (později Ut) z roku 1920, sloupky a některé výztuhy jsou již na modelu v zesílené úpravě, výkres ve větším rozlišení zde
Takže ještě model v provedení vozu bez brzdy, ať již ruční či tlakové, případně vůz na pojezdu s ložisky s dělenou skříní, výkres ve větším rozlišení zde