Klubová akce březen 2009
© MC
V březnu - 14.3.2009 jsme uspořádali v klubovně malé provozní setkání s motorovou trakci, tedy vozidly. epochy, let 70. a 80. Byl připraven grafikon na 12 modelových hodin ve zkrácení 1:5, tedy na 2 hod 24 minut skutečného času. Toto modelové zkrácení se opticky osvědčilo a skutečná délka jednoho grafikonu je pro účastníky ještě únosná. Bohužel nedokončení hodin modelového času nás opět donutilo využít notebook s softaware modelových hodin.
K průběhu setkání, vzhledem k tomu, že moduliště je postaveno tak celá příprava přímo na místě spočívá v připojení centrály DCC, vybalení a rozestavení modelů, roznesení grafikonových pomůcek, nachystání oběhů do karet lokomotiv a nákladních listů k prvním cestám vozů a může se spustiti čas. Tentokrát jsme za jeden a půl hodiny byli připraveni. Odjezdil se jeden grafikon dopoledne a jeden odpoledne.
K řízení DCC byla použita centrála RKDCC a napájení přes třikrát booster Spax. Pomůcky pro provoz - to je již klasika z programu Grafikon - výpisy vlaků pro staniční zaměstnance, sešitové jezdní řády podle turnusů, oběhy lokomotiv, oběhy souprav. Nákladní vozy a lokomotivy byly s kartou vozidla.
Schéma provozu bylo následující - hlavní trať z Hanušovic do Jeseníka (D2) a pokračování místní trati z Jeseníka přes Cholinu, Horní Heřmanice do Javorníka (D3). Na místní trati se křižovalo v Horních Heřmanicích. Na místní trati stejně jak ve skutečnosti byly nasazeny v nákladní dopravě lokomotivy T 478.2 a občas se tam zamračená objevila i na osobním vlaku. Celková délka hlavní a místní trati je cca 30 metrů.
Technika fungovala bezchybně, za celé setkání jsme neřešili jediný technický problém, nebyla ani jedna neschopnost lokomotivy.
Zátiší s RKDCC pod Jeseníkem
K provozu bylo nachystáno slušné množství lokomotiv - 2x T478.3, 2x T478.1, 2x T478.2, 2xT 679.1, T466.0, 3x T435.0, M286.0, tedy 12 lokomotiv a motorový vůz. Turnusováno bylo 6 lokomotiv a motorový vůz, dvě lokomotivy byly na staničních zálohách v Jeseníku a Hanušovicích. Ovladačům Fred se stále častěji říká - "klíče od lokomotivy", tedy strojvedoucí si vyzvedne klíče a jde na stroj.
Zvýšil se i počet služebních vozů pro nákladní vlaky - celkem byly v provozu 4 služební vozy a tak většina nákladních vlaků jela se služebním vozem. V blízké budoucnosti budou ještě další přírůstky v oblasti služebních vozů pro nákladní vlaky.
Pracoviště obsluhy Jeseníku
T 466.0 bere vozy v uhelných skladech Jeseník
Skrytá Hanušovice s boxem na vozové karty a nákladní listy
A ještě jednou Hanušovice, nová posila rudý Brejlovec a na vedlejší koleji historická souprava nostalgického vlaku
Jak jsem napsal technika fungovala, ale jistě se najde pár věcí, které stojí za to zlepšit. Jako prioritní úkol bych v oblasti vozidel chtěl zlepšit stav spřáhel a to hlavně výškové poměry, které ztěžují svěšování a rozvěšování vozidel, toto se týká menšího počtu vozidel, ale i několika lokomotiv.
Bude nutné dojít k rozhodnutí, jaký způsob řízení bude použit u skryté stanice, současný stav ručního stavění výměn není ideální, byť je rychlý. Ostatní moduly vyžadují drobné opravy zeleně, nedokončená je stále vlečka ZZN v Javorníku a chybí pár krajinářských detailů na dokončení stanice Javorník. Cholina je již téměř hotova - dosazeny budovy a lampy, chybí zasypat okolí staničních budov.
Javorník při rozřazování vozů od manipulčního vlaku
Cholina již s lampami a budovami, v pozadí vlečka statku
Běžný polední dopravní ruch v Jeseníku - osobní vlak do Hanušovic, odstavené vozy pro Cholinu a na vykládce v Jeseníku
Osobní vlak do Javorníka s T 478.1 a zatím bez stroje nachystaný Mn vlak, taktéž do Javorníka
Javorník po příjezdu Mn vlaku
A Jeseník se odpoledne po odjezdu všech vlaků vyprázdnil
T 478.2068 v čele osobního vlaku míří do Hanušovic
Horní Heřmanice s odstavenými vozy po vykládce
Na vlečce ZZN přibyla sklopná výkolejka, zde čerstvě po instalaci ještě vše mokré po zástřiku

Krátkou obrazovou vzpomínkou se ještě vracím k úspěšnému malému setkání - Vánoce 2008
Trojmužná obsluha Jeseníku
O vánocích 2008 bylo motivem parní provoz let 60., na posunu se již objevily první motorové lokomotivy T 435.0. Setkání bylo odježděno na centrále DCC Minibox s napájením DCC - 3x booster Spax.
Náklad s 555.0 se blíží k vjezdovému návěstidlu do Jeseníka
Dohled nad posunem v Horních Heřmanicích
Manipulák s 434.1 odjíždí z Horních Heřmanic
Javorník s osobním vlakem s lokomotivou 365.4
Obsluha Hanušovic a ve stanici jak po vymetení
Obsluha Jeseníka řeší těžký problém odstavení vozů a sestavu Mn vlaku pro Javorník
Trať se vine oblouky směrem k Horním Heřmanicím
Zvláštní R1142 z Javorníka ze setkání mládeže směrem k Cholině
Vlečka Státního statku Cholina