Návěstní modul s mostem
10.11.2013 © mc
Na diskuzi modely.biz jsem postupně prezentoval stavbu návěstního modulu s mostem, protože si myslím, že text i fotky byl dobrý základ článku - kde je postup sepsán přehledněji, tak vznikl následující článek.
Po přestávce způsobené setkáním ve Vratimově 2013, mne nějak chytla stavební činnost, v poledne jsem složil kostru modulu a odpoledne už bylo "půl hotovo". Bude to návěstní modul s předvěstí a mostem. Most kreslil a složil Radek, vyřezal JM Detail (je to prototyp) - originál stojí například na Slovensku na trati Horná Štubňa - Handlová, no a před mostem bude osazena předvěst světelná použitelná pro Lipovou, odbočku Morava... ještě pak dva další moduly s předvěstmi a návěstidla pro Lipovou či odbočku budou předvěsti komplet. Tento je s čely F-F, další dva budou F-B. Délka modulu 30 cm. Používáme pouze délky modulů standardní OstraMo - jako násobky 30.
Modul v rozpracovaném stavu, hotova kostra modulu, vyměřováno uložení mostu
Začíná lepení krajiny a základu pro vložení mostu
Most je vložen, vložena předvěst a je třeba dokončit náspy
Krajina v základu dokončena - tvarově
Za cca 6 hodin práce, po 24 hodinách od zahájení skládání kostry modulu jsem se dostal sem, postup tradiční - polystyren a Ostafix. A nastoupí pokrytí terénu foliáží.
První kousky foliáže - rovně stříhané nůžkami
Čerstvě poskládaný zbytek foliáže Polák, po zaschnutí bude provedeno maskování spojů a doladění vzhledu. Ještě budu muset upravit niveletu cesty a rozhodnout se jaký povrch bude mít, ale nejspíš to bude polní cesta tak, jak ve skutečnosti. Pravda na 30 cm modulu poněkud moc práce, jednodušší je udělat mírně zvlněnou krajinu a tu mimo svahu u trati zaflokovat, ale chce to občas něco jiného, jinak je sestavené moduliště trochu fádní.
První pokusy byly s foliáži byly s nepravidelnými, trhanými okraji, ale to jde jen, kde foliáž končí a kde začíná flokování a tam dnes spíše dělám prolnutí flokování do foliáže. Ke kolejím používám okraje (zbytky z výroby foliáže) kde končí flokování při výrobě, tam to jde skoro do ztracena.
Tady je to skládané z kousků foliáží - zbytků podobného vzhledu - většina nějaké divoké louky, jsou tam použity tři druhy (čísla po mně nechtěj, dostal jsem to jako neoznačené zbytky). Základ je lepení, spoje je potřeba natlačit na sebe, pohrát si se srovnáním (zatlačení) v místě styku nožem, šroubovákem - hranou - ať z toho nevylisuji placku. No a po zaschnutí to co zůstane viditelné opticky rozdrobím vsazováním nepravidelně trsů - do spoje, s prolnutím trsů na obě strany - většinou vytrhávaných z různých kvetoucích - řepka...., tedy těch vyšších, vše lepeno Duvilaxem. Stejnou technologii používám na okrajích u zdí, mostů......
Znovu upozorňuji, že předchozí popis se táká foliáže Polák.
Ukázka různých foliáží kvetoucích rostlin - Polák
Do foliáže jsou zde již doplňovány trsy kvetoucích bylin
Ještě detail, na okraji modulu zcela jiná foliáž než na svahu, směrem k trati je již opticky ošetřený přechod na jiný druh, dál od kolejí to ještě bude trochu vylepšeno. Na svahu je v části až po konec mostu složený z malých kousků foliáže, různé trojúhelníky, obdélníky, prostě jak to vyšlo. Na fotce je vidět i to čeho si v reálu vůbec nevšimnete, proto je fotka takovou kontrolou výsledků práce.
A pohled z čela na modul
Most je úzký, má jen 4 metry, boční déšť dosáhne téměř všude, nahoře polní cesta a tak tam všude zatéká a tak je i pod mostovkou zatravněno. No, původně jsem tam chtěl použít takovou zajímavou foliáž - hodné proschlou do hlíny, ale byl by tam drastický přechod a moc se mi nechtělo v tom úzkém a nedobře přístupném prostoru pod mostem experimentovat.
Na modulu je na hrubo položena foliáž. Tak ještě cesta s patníky nebo zábradlím, trať zaštěrkovat......, keříčky, no a budu pomalu hotov.
Pohled na cestu
A ještě jedna kontrola stavu
Zaštěrkováno a první nástřel polní cesty. Je to čerstvě zastříkáno Sportakrylem.
Dnes proběhla úprava cesty, trochu byla dosypána hlínou, zaválcována, místy byly do trávy dosypány listy - Naturex F od Poláka, na cestu byly doplněny sloupky se zábradlím od JM Detail, na jednu stranu mostu kompletní, na druhé mírná devastace - tedy již jen část, vše okolo cesty je opět mokré od Sportakrylu, štěrk na trati byl už jen dosypáván a dokapáván Sportakrylem. Ještě chybí upozorňovadlo předvěsti a samozřejmě nátěry zábradlí a pak patina. No a jedna předvěst Lipové bude v cajku, ještě 2x a mám to.
Na předchozím fotu sáček na předvěsti jako ochrana před přílišným postříkáním Sportakrylem - protože ten jde přes terén všude
A již se přes most prohání vojenská V3S
A detail foliáže s přesypaným Naturexem F od Poláka
Pár detailů mostu již s patinovanými sloupky u cesty
Ještě jednou - foliáže - to jsou kousky o max. velikosti 5x5 cm, 10x3 cm a podobně, různé - většinou neobdělávané louky, na několika místech kousky Strukturstatu (ten je ale moc fádní musí se "krášlit") a do toho vsazované trhané trsy těch kvetoucích rostlin, hodně cikcak na rozhraní foliáží - k optickému rozbití přechodů mezi různými druhy a k tomu je tam na vyšší trávě sypané listí - na fotce na kraji mostu na svahu. Cesta - to je směs, hlína, jemný osátý štěrk s prachem a jemný osátý písek - takový už špinavý, sypané za sucha a pak stříkané ředěným Sportakrylem, pak znovu opravy, úpravy stejnými materiály - není to nijak barveno... pouze čistá příroda, Sportakryl to barevně neovlivní. Přírodní materiály neošetřuji proti plísni... apod. a vždy použiju tak, jak to najdu okolo domu, maximálně osívám různými sítky a na velejemný prach přes punčochu.
Na tomto modulu není a asi nebude kousek flokovaný.
Detail foliáže
Ještě betonové sloupky JM Detail - nátěr beton - Polák a přes to wash - zemitá hnědá, bez vymývání, trubky mezi sloupky čokoládová matná Agama. A zbývá most - to ještě musím vykoumat, co se mi barevné bude líbit, ale bude to taky úprava pomocí washe.
Detail na betonové sloupky
A na setkání Hluk 2013 již modul v provozu jako předvěst skryté stanice Mikulovice
A ještě originál mostu v roce 2005