Flokování starších "molitanových" modulu
19.11.2013 © mc
Asi každý kdo má starší moduly, kolejiště s krajinou pokrytou molitanem zatoužil po inovaci svých modulů. Jeden z příkladů jak na to je zde na krátkém 30 cm modulu. Měl jsem doma malý klubový modul přechodový B-F, který byl původně čistý molitan, pak byl upravován foliáží s pokusem o flok s flokovačkou Noch. Nyní jsem se rozhodl upravit modul flokováním. Jak jsem tedy na to šel.
Přetřel jsem natvrdo zastříknutý molitan lehce ředěným Duvilaxem a do toho jsem flokoval. Okolo foliáže jsem kapal ředěný Duvilax, něco i na foliáž, flokoval jsem několika odstíny od 2 mm až po 6 mm, barevně zeleně travní, přes tmavou až po zelenožlutou - vlhčí místa v krajině do tmava, sušší do zelenožluta. Počkám na výsledek a pak počítám ještě jeden přeflok a bylo by hotovo.
Molitan je přetírán lehce ředěným Duvilaxem
Tady je již první vrstva floků
Foto po prvním zaschnutém a vysátém flokování, je to v protisvětle a tak je zde barevný posun
Takže přechodový modul B-F doschnul po flokování za 36 hodin, no přece jen molitan nasákne hodně vody. Do základu jsem nepoužil hnědou 2 mm, kterou věšinou trochu doplním a stalo se to, že plocha s podkladem molitan vyšla hodně zeleně - taková jarní zeleň, ale je to pouze 2 mm flok + něco málo 4,5 mm. Bude nutné v druhé vlně doplnit proschlou trávu - žlutozeleno, slámou... - 6mm a 4,5 mm. Barevně je foto ovlivněno kombinaci denního světla a umělého osvětlení.
Tady trochu lépe s doflokovanou druhou vrstvou
Tady druhé flokování s dosypem hlíny
Takže další kontrola výsledků flokování přchodového modulu B-F, doplněny floky suchá tráva 6 mm a tmavě zelená 6 mm obojí zejména k čelům modulu a podél trati, k čelům modulu byla jemně aplikována jemně osátá hlína na snížení intenzity zelené pak přestříknuto ředěným Sportakrylem. Na pár míst bude ještě přidán na vyšší traviny Naturex F - jako listové byliny. A na fotce nahoře je prozatimní výsledek.
A ještě jeden pohled na zároveň lejhkou úpravu sousedního modulu Moravy
Barevný rozdíl mezi dílem "D" Moravy a přechodovým modulem je v zásadě dán podkladem - na díle "D" byl základ hnědý a přes něj hnědá - travní zelená 2 mm a pak dál, na přechodovém zelený molitan - brčál a přes něj jen zelené 2 mm, zelenožlutá, suchá tráva, sláma - proto ta hlína - hnědá musela do toho trochu přijít.
A tady závěr, trochu Naturexu, telefonní sloup. V levé části jsem flokování s Nochem úplně nepřekrýval, však trocha ostřejší zelené nevadí.