Krajinová rekonstrukce stanice Javorník
© MC 21.2.2018
Starší klubové moduly, s krajinou tvořenou molitanem, procházejí postupnou inovací krajiny flokováním (jde to ztuha, není čas a nejsou lidi). Byly vyzkoušeny technologie seškrábání molitanu a následného flokování. Nakonec se technologie ustálila na flokování do molitanu nasyceného ředěným Duvilaxem LS50. Pokud krajina vyjde příliš zelená - podklad je zelený, je vhodné ji zjemnit lehce posypem jemnou hlínou. Rukou ji setřepeme z vláken floků a zafixujeme přestřikem ředěným Sportakrylem mat.
První vrstva floků na neseškrábaný původní molitan

Na první vrstvu floků je použit "odpad", taková směs krátkých floků různých barev (zde směs floků Heki, která byla jinak nepoužitelná), která tvoří základ pro další flokování, většinou již delšími floky a nikoliv plošně, ale do kapaného Duvilaxu. Tím vznikne různorodost povrchu a napříkald vyšší traviny v místech, kde byla dlouho tráva posečená.

Detail zblízka před povysáváním, je to směs krátkých 2 mm floků
Je vidět jak na drnech molitanu vznikly drny floků, nakapáno ředěným Duvilaxem a flokováno Polák 6mm zeleň travní a zeleň tmavá. Posléze půjdeme do světlejších odstínů.
Jsou zde použity kolejnice výšky 2,5 mm, při pohledu z blízky je to poznat, ale s odstupem to v krajině není poznat.
Pohled na zhlaví po první vrstvě a povysávání, tmavé fleky ve štěrku mezi kolejemi - je Duvilax, který tam byl kápnut při předchozích opravách
Nakapáno Duvilaxem a flokuje se další vrstva - detail dnešního flokování, ta jako silnější vlákna - to je slepení několika vlákem v silném elektrostatickém poli, vzhledově nevadí, spíše naopak, jinak po flokování se nepozná jak to bude vypadat po zaschnutí a povysávání, vždy je to překvapení
Celkový pohled na další vrstvu, na bližší straně ponechána podruhé neflokované plocha, přijde zaflokovat nízkou trávou - okolo plot, bude to sekaná zahrada

Včerejší práce povysávaná, je to takový pěkný brčál, ale to přidáním světlejších odstínů - žlutozelené, suché trávy bude zjemněno, ale už to nešlo celoplošně - samozřejmě pouze kapaný Duvilax, někde hustěji, někde méně, někde nic. Na výsledek je nutno si ještě počkat - dnes to šlo do Duvilaxu. Zítra vysávání a vzhledová kontrola.

A ještě jednou pohled z jiné strany, kolej k staré výtopně již je minimálně využívaná, parní lokomotivy téměř zde nezajíždějí a tak je stav koleje po obnově před pár lety ....
A jedeme další vrstvu, opět se vkládá další odstín do nakapaného Duvilaxu - žlutozelená a suchá tráva, zítra uvidíme co z toho vzniklo.
V denním světle, přece jen je ve dne vzhled jiný a porovnání s modulem předvěsti, kontrola včerejší odpolední práce, myslím, že je to ok a bude potřeba jen místně malého doladění. Takže "hrubá" foliážová práce hotova - tři dny, tři vrstvy.
Při pohledu od světla (okna)
A za umělého osvětlení
Přibyla lampa na zhlaví a telefonní sloupy a různáé vyšší traviny a byliny podél trati
To stejné opačným směrem
A je osazena výtopna, ještě chybí vyhýbková návěstidla a plot zahrady. Na zahradě nějaký ten stromek.
A pohled z opačné strany, okolo zdi výtopny jsou opět vysázeny různé byliny, trhané většinou z foliáží "Polák"